sreda, 14. oktober 2015

BARCELONA, srečanje učiteljev v projektu InTime21








4. oktober 2015

Prihod v Barcelono, prestolnico Katalonije. Mesto ima skoraj dva milijona prebivalcev in je drugo največje v Španiji; vsaj zaenkrat ostaja tako. Katalonci namreč želijo samostojno državo in morda bodo željo tudi uresničili. Kar pa že imajo, je toplo sonce še v oktobru, jesenskega hladu ni čutiti.

Prvi dan se je zaključil s sprehodom do fontan Montjuic, kjer je navdušil večerni ples svetlobe s pesmijo Barcelona Freddija Mercuryja. 
Čarobni vodnjak v Montjuicu (Božena Rudolf)

5. oktober 2015

Jutranje vstajanje je poznejše, kot smo vajeni. Mediteranski tempo. V jezuitski šoli Joan XXIII. nas pozdravijo učitelji-gostitelji, učenci in ga. Nurija, ravnateljica šole. 


Dijaki veseli obiska. Kako bo šele, ko pridejo sovrstniki? (Božena Rudolf)
Sledi predstavitev pilotnega programa dela v dveh letnikih šole, imenovanega Horitzo 2020. Gre za velike spremembe v načinu poučevanja, v katerem poučevanje temelji na dobrem medsebojnem odnosu med učiteljem in učencem, kjer sta učitelj in učence sodelavca in soustvarjalca učnega procesa. Učenci imajo polovico dneva običajen urnik, druga polovica dneva pa temelji na projektnem delu. V razredu, s približno 60 učenci, so trije učitelji, ki so pomočniki učencem pri izvajanju projektnih aktivnosti. Projekt Hortizo 2020 dela na spodbujanju kreativnosti, aktivnosti, samostojnosti učencev in jih vodi k doseganju kompetenc za 21. stoletje. Vtis o tem projektu je, da gre za zelo spremenjen pouk od tega, kar smo vajeni. Ocene kvalitete pouka pa ni mogoče dati, če ne slediš pouku v živo.

 
Vrtec po načelu Horitzo 2020 (Božena Rudolf)

6. oktober 2015

Zanimiv dan, v katerem nas učitelji, gostitelji, seznanjajo z novimi učnimi tehnikami. Tema je enotna-podjetništvo. Zabavna popestritev je bila igra vlog Six Thinking Hats, kjer smo učitelji delali v skupinah. Vsak član skupine je nosil klobuk določene barve in barva je predstavljala njegov karakter: rumena optimizem, črna pesimizem, rdeča čustvenost itd…
V drugi delavnici pa smo poskušali narediti načrt iz podjetništva za svoj predmet. Kaj bi pri geografiji upoštevala pri podjetništvu? Prav gotovo varstvo narave, uporabo lokalnih materialov in vire energije.

Kot primer dobre prakse je bila predstavljena podjetniška ideja dveh študentk, ki sta ustanovili popoldanske delavnice za otroke s sindromom ADHD.

7. oktober 2015

Profesorica in direktorica ESADE Luisa Alemany nam je predavala o podjetništvu. Osredotočila se je na mlade v Španiji in njihovo pripravljenost na iskanje dobrih idej, zaposlitve, samozaposlitve. Ugotavlja, da so mladi v Španiji manj pripravljeni na tveganje od sovrstnikov drugje. Rdeča nit njenega predavanja je pravzaprav spodbujanje k pripravljenosti prevzeti določeno tveganje in začeti posel.

Po nadaljevanju delovnega dopoldneva je sledilo izjemno kosilo v St. Ignatius pedagogical school. Postregli so nam dijaki srednje šole za gostinstvo. Pod budnim nadzorom mentorjev, tudi kuhajo dijaki sami. Hrana izraža njihovo fantazijo pri pripravi in dekoraciji.
Presenečenje (Božena Rudolf)


"death by chocolate" (Božena Rudolf)
Bakalar malo drugače (Božena Rudolf)

8. oktober 2015

Polet proti Italiji in prihod domov. Čas za načrtovanje realizacij novih idej, pridobljenih v Barceloni. Kakšna naj bo šola v prihodnje? Razmišljanja gredo v pravo smer: učenci bodo bolj samostojni, bolj pripravljeni sprejemati izzive, katere jim bodo učitelji bolj pripravljeni dajati, več bo projektnega dela in več samoiniciativnosti. Obseg frontalnega pouka se bo zmanjšal na račun drugih tehnik dela v razredu. 


Tako pa je o srečanju poročala lokalna televizija.






nedelja, 14. junij 2015

četrtek, 23. april 2015

22. 4. 2015 - Dan zemlje in Sovrstniško poučevanje

Prispevek na RTV SLovenija si lahko ogledate tu.

Sovrstniško poučevanje je bilo zelo dobro sprejeto tako pri dijakih, kot tudi dijakih učiteljih.

Najbolj pogosti odgovori na 1. vprašanje (Z eno besedo označi današnjo izkušnjo sovrstniškega poučevanja) v vprašalniku so bili:  Zanimivo, drugače in sproščeno. 

Na vprašanje: Bi si še želel/a ponoviti tako obliko poučevanja?, pa so vsi odgovorili pritrdilno.

Pa še nekaj odgovorov na vprašanje: Kaj ti je bilo pri tej obliki poučevanja najbolj všeč?
To da je bil pouk bolj zanimiv in "učitelj oz. učiteljica je bila naše starosti.
Da govorimo o neki drugačni temi, je bolj sproščeno, delno razumemo vlogo učiteljev (skrb za mir..).
Všeč mi je bilo, ker je ura potekala bolj sproščeno, vendar zelo poučno. Tudi dijaki so znali odgovoriti na naša vprašanja in nam pomagati pri nalogah.
Da so nam starejši dijaki razložili na bolj razumljiv in enostaven način kot profesorji, verjetno ker tako tudi oni najlažje razumejo.

So se pa dijaki-učitelji tudi zavedli težavnosti učiteljevega dela:
Vem o čem govorijo učitelji, ko pravijo, da smo neodzivni. bilo je zabavno stati pred razredom v vlogi učiteljice.
 Kot ucitelj je bilo odgovorno, znasla sem se v situaciji, da sem morala preveriti pripravljeno vsebino. 
Nimam tako obsežnega znanja kot učiteljica in mi morda za odgovarjanje oz učenje manjka širine.

Za zaključek pa še ta misel dijaka oz. dijakinje:
Želela bi ponoviti tako obliko poučevanja, saj dijaki s tem pridobimo nove izkušnje, se naučimo javnega nastopanja in hkrati o neki stvari poučimo ostale.





BRAVO DIJAKI UČITELJI!

sreda, 22. april 2015

PROJEKT INTIME21 V RAZLIČNIH MEDIJIH


Kako smo oziroma so predstavili različne aktivnosti našega projekta v različnih medijih si lahko preberete in ogledate na spodnjih povezavah:


Delodajalci od mladih pričakujejo strast - Primorske novice, 22. april 2015

Gostili smo dijake iz 6 držav - www.kolektor.com, 16. april 2015

Erasmus v Idriji - Primorski val, 12. april 2015

Mednarodno srečanje v okviru evropskega projekta Erasmus+ - Idrija.ws, 09. april 2015 

PRAVOČASNO ZA 21. STOLETJE – DIJAKI KOT UČITELJI - OBZORJE glasilo občine Idrija, JANUAR 2015, str. 16

Učitelji za 21. stoletje - PROSVETA 18. Februar 2015, str. 4





torek, 21. april 2015

22. APRIL, DAN ZEMLJE - DAN DIJAKOV



Jutri bomo na šoli za tri ure pouk predali v roke dijakom. 

SREČNO!


nedelja, 19. april 2015

In the mud for Idrija
2.  SREČANJE UČITELJEV IN  DIJAKOV PROJEKTA InTIME21 V SLOVENIJI

Od 12. do 16. aprila šola smo gostili učitelje in dijake šestih partnerskih šol v evropskem  projektu Erasmus+ KA2 z naslovom InTIMe21 (Innovating teaching ideas and methods for the 21st century/Inovativne ideje in metode poučevanje za 21. stoletje).
9. aprila je najprej v Idrijo prispelo 13 profesorici in profesorjev iz Avstrije, Italije in Španije ter s Poljske, Finske in Danske in seveda Slovenije. 10. in 11. aprila smo drug drugemu predstavili primere dobrih praks, ki so nekaj dni kasneje preizkusilo 23 v projekt vključenih dijakov iz istih držav ter tudi skoraj toliko naših dijakov. Poleg dela v učilnici smo vsem gostom pripravili orientacijo po Idriji ter jih popeljali na slovensko Obalo. V ponedeljek se je 10 učiteljev vrnilo na svoje šole s pozitivnimi vtisi o šoli in Sloveniji. Dijaki in njihovi spremljevalci pa so ostali in prvi dan spoznali šolo in Idrijo. V torek so na okrogli mizi s predstavnicami Hidrie, Kolektorja in Ydrie Motors govorili o tem, katere kompetence so potrebne za uspešen vstop na trg dela in ali jih imajo možnost pridobiti tekom šolanja. V sredo so se odpravili v prestolnico, si jo ogledali ter bili ustvarjalno izzvani v Ustvarjalniku. Profesorji pa celo poklepetali z znanim ameriškim režiserjem Michelom Moorom. V četrtek pa smo jim v sodelovanju s Kolektorjem omogočili ogled njihovega laboratorija in izvedbo praktičnih vaj v njem. Dijaki in učitelji smo v tem tednu poglobili medsebojne stike in znanje angleščine ter spoznavali druge kulture, zanimiv teden pa zaključili s skupinsko odplesanim plesom Happy na Mestnem trgu. Slike in komentarje o posameznih dogodkih si lahko preberete oziroma ogledate na spletni in Facebook strani šole.

Dijaki  so ustvarili tudi spletni časopis o dogodku: In the mud for Idrija

                                                                                        First group photo

                                                                                    Working on Saturday

                                                                                     Krajinski park Strunjan

                                                            Faces were quite different before entering the cave


                                                                                                Good luck!

                                                                Round table was really interesting and lively

                                                                                 Listening to instructions


                                                                               And the winners are ...

torek, 24. marec 2015

PROJEKTNE AKTIVNOSTI V BLIŽNJI PRIHODNOSTI



Na Gimnaziji Jurija Vege Idrija bomo med 10. in 12. aprilom 2015 najprej gostili srečanje 13 profesorjev in profesoric iz Avstrije, Danske, Finske, Italije, Poljske in Španije. Učitelji bodo poleg dogovorov kako naprej, drug drugemu predstavili primere dobrih praks. 

V soboto zvečer, 11. aprila se jim bo pridružilo še 23 dijakov in 9 učiteljev in skupaj se bomo v nedeljo odpravili raziskovati obalo. Vodenje ekskurzije bo v rokah dijakov in tako bomo ponovno uporabili novo metodo poučevanja, sovrstniško poučevanje.
Dijaki bodo ostali v Idriji do petka, 17. aprila in poleg številnih aktivnosti na šoli opravili tudi laboratorijske vaje na Kolektorju. 
Kot enega osrednjih dogodkov srečanja načrtujemo okroglo mizo na temo prihodnosti mladih v Evropi  in možnostih za nadaljnjo zaposlitev. V pogovoru s predstavniki lokalnih podjetij želimo predvsem izvedeti, katera znanja bi si delodajalci pri zaposlenih danes želeli, pa jih šola slednjim (še) ne nudi.

Po odhodu gostov pa časa za počitek še ne bo. Saj nas čaka Dan sovrstniškega poučevanja. To pomeni, da bodo pouk samostojno vodili dijaki,in sicer prve tri ure. Izvedli ga bomo v sredo, 22. aprila 2015, ter na ta način obeležili Dan zemlje.  Ta način poučevanja bo istočasno potekal na vseh sedmih v projektu sodelujočih šolahNa dogodek bomo povabili tudi starše dijakov.


nedelja, 22. marec 2015

VRSTNIŠKO POUČEVANJE-PRIMER DOBRE PRAKSE, DRUGI DEL

Projekt: Innovating teaching ideas and methods for the 21th Century


Medvrstniško poučevanje smo pri geografiji/družboslovju izvedli še enkrat; tokrat sta bili učiteljici maturantki geografije Blažka Rupnik in Maja Zajc.  Tokratna tema je bila: vodovje v Sloveniji.

 Maturantki sta izdelali natančen delovni list na novo učno temo. Nato pa sta tokom ure, z razlago in  slikovnimi ter grafičnimi prikazi, dijake 2.m, učili o vodovju. Dijaki so spremljali razlago ter reševali delovni list. Maturantki sta jim pomagali z dodatno razlago, če je bilo potrebno. 

Medvrstniško poučevanje na relaciji maturant geografije- dijak smeri mehatronik smo izvajali dvakrat. Pokazalo se je kot zanimivo, nekaj "drugačnega"   

Vsi smo nekaj pridobili, dijaki programa mehatronik so videli nov način poučevanja, dijaki maturantje so lahko ponovili učno snov na zanimiv način in se soočili s prvimi koraki poučevanja, jaz, kot učiteljica, pa sem videla, da lahko dijaki naredijo marsikaj, če imajo malo spodbude.  

Razmišljanje o nalogah

Pomoč, če se ustavi reševanje

Skrbno narejen delovni list

 2. m in maturantki geografije med poukom



petek, 13. marec 2015

SOVRSTNIŠKO POUČEVANJE PRI ŠPORTNI VZGOJI (KARATE)


Razred: 3.a
Datum: 11.3.2015
Učna snov: Karate
Izpeljava: dijakinji Tinkara Černič in Petra Zajc

Potek dela: Z dijakinjama, ki trenirata karate, smo se najprej pogovorile o pripravljenosti poučevanja svojih sošolk. Ker sta se takoj strinjali smo naredile okvirni načrt za blok uro pri športni vzgoji.
S seboj sta prinesli potrebne rekvizite, tatami podlago sta dobili v šoli. Najprej sta skupaj s sošolkami  sestavili tatami podlago, nato sta jih ogreli. V glavnem delu ure sta vsaka prevzeli polovico skupine in jih naučili osnovnih postavitev in nekaj udarcev. Ura je potekala tekoče in smiselno. Dijakinje so bile motivirane za delo in so nove veščine tudi osvojile. Vidi se, da imata Petra in Tinkara že izkušnje z vodenjem, saj sta popoldne aktivni  pri vodenju skupin otrok.
Ura je bila smiselna in je v celoti uspela, v kratki refleksiji so to potrdile tudi dijakinje.
Sama sem bila prisotna samo v vlogi fotografa :)

Nekaj utrinkov iz ure:










 Pripravila: Jerneja Tratnik, prof. šp. vzgoje

torek, 3. marec 2015

VRSTNIŠKO POUČEVANJE-PRIMER DOBRE PRAKSE

Projekt: Innovating teaching ideas and methods for the 21th Century


Sodeljujem v projektu » Innovating teaching for...« in sem se odločila, da izvedem peer teaching uro. Torej uro vrstnišega poučevanja, kjer mladi učijo mlade, na formalni ali neformalni način. 
Po razmisleku sem se odločila, da bi prosila dijake-maturante iz geografije, da izvedejo uro sovrstniškega poučevanja v 2. letniku programa mehatronik.  Maturantje iz geografije imajo dovolj dobro podlago v znanju geografije in tudi motivirani so za tako izvedbo ure. Dijaki programa mehatronik pa pridobijo nova znanja in veščine na manj formalen način. 

Dva dijaka, maturanta Simona in Anže, sta se javila, da bi izvedla učno uro. Pri pripravah na samo uro smo se pogovorili poteku ure in o učni vsebini- »Klimatski elementi«. Izdela sta power point za pomoč pri poučevanju ter delovni list. 
Simona in Anže sta, izmenično, večinoma v frontalni obliki, podajala novo učno snov. Dijaki so si snov zapisovali v zvezek. Večkrat so postavljali vprašanja, vezana na učno snov. Nato sta maturanta predstavila še inštrumente za merjenje temperature, zračnega tlaka in zračne vlage. Sledilo je reševanje del. listov . Na koncu ure smo si pogledali še vremensko napoved za naslednje dni in tako aktualizirali osvojeno učno snov. 

Dijakom-mehatronikom je bilo zanimiva drugačna izvedba učne ure. To so pokazali tako, da so se potrudili aktivno sodelovati.  In imeli so kar dva učitelja. Maturanta pa sta z izvedbo učne ure ponovila določeno učno snov in pa se preizkusila v poučevanju. In šlo jima je zelo dobro!


                                                    Simona in Anže v uvodnem delu ure.

                                                                   Dijaki sledijo razlagi.

Simonina pomoč pri reševanju del. lista.




  
Reševanje nalog s skupnimi močmi. 

Zapisala: Ester Mrak

torek, 3. februar 2015

Članek o projektu in srečanju na Danskem v občinskem glasilu Obzorje

Če te zanima kaj več o projektu in kako je potekalo srečanje na Danskem potem hitro preberi naslednji članek.